19 Temmuz 2017 Çarşamba
İstasyon uygulaması güncellenmiştir. Yeni sürümdeki değişiklikler, kurulum ve konfigürasyonu, çıkabilecek problemler ve çözümleri için linki tıklayınız.

Değişiklikler: 

Egzoz Emisyon Gazı Ölçüm İstasyonları değerlendirme uygulamasında 1.5.4 sürümü ile birlikte aşağıdaki konularda güncelleme yapılmıştır: 

  • Ön kontrol bilgileri eklendi. Eğer araç egzoz gazı emisyon ölçümüne uygun değilse bununla ilgili bilgiler işaretlendiğinde araçla ilgili rapor bu şekilde çıkar ve araç muayeneden kalmış olur.
  • Araç bir istasyonda egzoz gazı emisyonu ölçümü yaptırdığında eğer değerlendirmeden kalırsa iki kez daha o istasyonda ücretsiz muayene tekrar hakkı oluyor. Bir istasyonda ölçüm yapıldı, araç başarısız olduğunda, buradan başka bir istasyona gittiğinde yine kota düşümü olur. Eğer burada da başarısız olursa eskiden birinci istasyondaki muayene tekrar hakkı yanıyordu. Yeni düzenleme ile birinci istasyondaki muayene tekrar hakkı ve ikinci istasyondaki muayene tekrar hakkı devam ediyor. 
  • Sabit istasyona bağlı mobil istasyonlar artık kotalarını sabit istasyondan kullanacaklar.
  • Eğer mobil istasyonda muayene tekrarına kaldıysa aynı sabit istasyona bağlı başka bir mobil istasyonda veya bağlı olduğu sabit istasyonda bu muayene tekrar hakkı kullanılabiliyor.

 Kurulum ve Konfigürasyon:

 Uygulama bilindiği gibi iki parça olarak çalışmaktadır. Birinci kısım servis uygulamasıdır. Bu bilgisayarda resim almayı, ölçüm sonuç dosyalarını göndermeyi sağlayan uygulamadır. Bu uygulama aynı zamanda web servis hizmeti ile ölçüm personeli, araç, ölçüm bilgilerinin alınması ve değerlendirme sonuçlarının alınması için kullanılabilmektedir. Esas uygulama web arayüzüdür. Javascript üzerinden arkada servislerle haberleşerek çalışan uygulama istasyonun gördüğü uygulamadır.

İstasyon uygulamasını http://egzoz.csb.gov.tr/egz/xml/EgzozSetup_v1.5.4.zip adresinden indirebilirsiniz. Bu uygulama 927KB'tır. Bu uygulama .net framework 4.5.0 gerektirmektedir. Windows 8 ve sonrasında .net framework 4.5 halihazırda kurulu gelmektedir. Windows 7 ve öncesi için https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=30653  adresinden indirilip kurulabilir. Setup uygulamasının yönetici hesabıyla çalıştırılması gerekir. Aksi takdirde servis kaydı yapılamaz ve firewall ayarları gerçekleştirilemez. İstasyon uygulaması localhost:9000 adresinde port açar. Bu port üzerinden web arayüzü ile haberleşir.

Web önyüzüne herhangi bir html 5 destekli tarayıcı ile bağlanabilirsiniz. Chrome, IE 11 kullanılabilir. Testlerimizi Chrome ve IE 11 üzerinde yapmaktayız bu ikisi üzerinde sorunsuz çalışan uygulama diğerlerinde de herhangi bir problem çıkartması beklenmiyor. Ancak bazen güvenlik güncellemeleri veya tarayıcıların güvenlik politikalarında yaptıkları değişiklik bazı durumda ufak tefek sorunlar olabiliyor.

Uygulamaya ait javascript, css, font ve resim dosyaları çok değişen dosyalar olmadığı için tarayıcıda önbelleğe alınır. Bu nedenle ilk defa yüklenirken biraz bekler sonraki çalıştırmalarda bu bekleme olmaz. Ancak uygulama güncellendiğinde tarayıcı durumdan haberdar olmayabilir. Bu nedenle önbelleğin temizlenmesi gerekebilir. Bu işlem menülerden ön belleği temizle butonuyla yapılabileceği gibi, sayfa bozuk gelirse Ctrl-F5 tuşlarına birlikte basarak sayfayı sunucudan güncellettirebilirsiniz. Ön belleğin nasıl temizleneceği tarayıcıdan tarayıcıya değişebilir. Google üzerinden kullandığınız tarayıcının ön belleğinin nasıl temizleneceğini arattırabilirsiniz.

Çıkabilecek problemler ve çözümleri:

  • Bazı bilgisayarlarda uygulamanın veri gönderemediği tespit edilmiştir. Durumu düzeltmek için egzoz emisyon uygulamasını "Program ekle kaldır"'dan kaldırın. Sonrasında bilgisayarı yeniden başlatın. Programı http://egzoz.csb.gov.tr/egz/xml/EgzozSetup_v1.5.4.zip adresinden tekrar indirip son halini kurun.
  • İstasyon uygulamasını 18 temmuz ve öncesinde indirenlerde uygulamanın web önyüz tarafından görülememesi durumu olabilir. 18 temmuzda bazı dosyalar kurulum programı içinde eksik kaldığından aynı isimle setup uygulaması yenilenmiştir. Yeni dosyanın boyutu 927KB'tır. 700 KB'lık eski uygulamayı kuranların yeni setup programını indirip kurmaları gerekmektedir.
  • Web önyüzü, klasör ayarları, kamera ayarları ekranlarında bazı durumda takılmalar ve olmaktadır. Bunlar önbelleğe alınmış eski dosyalardan kaynaklıdır. Ctrl-F5 veya önbelleğin temizlenmesi sorunu çözer.
  • Rapor çıktısının alınmasında eğer problem yaşar veya çıktı almayı unutursanız sonrasında İstasyon menüsünde bulunan ölçüm sorgulama kısmından aracın plakasını girerek ölçüm raporuna erişebilirsiniz.