12 Ocak 2017 Perşembe
Mevzuat gereği istasyonlar Egzoz ölçümü esnasında plaka ve egzoz probunu gösterir şekilde görüntüleri almak durumundadır. Bu işlem için bilgisayarlara en az iki adet kamera bağlanmak durumundadır.

İstasyonlar mevzuat gereği bilgisayara bağlı bir kamera sistemi ile ölçüm esnasında egzoz ve plakayı da gösterecek şekilde bir görüntüyü ölçümle beraber göndermek durumundalar.

Sistemde iki tip kamera desteği mevcuttur:

  • USB Kamera: Usb Kameralar program tarafından doğrudan tespit edilir ve kullanılabilir. Bu kameraların en büyük sorunu kablo mesafesinin kısa olmasıdır. USB standartlarında en fazla beş metrelik mesafeye ulaşabilirler. Bu da ölçüm yapılacak aracın TIR veya uzun araç olması durumunda görüntülenecek yere fazla yakınlaşamaması demek. USB uzatıcı sistemler mevcut. Bunlarla arada RJ45 kablo kullanarak kırkbeş metreye kadar uzatmak mümküm. Kırkbeş metre aslında bu işlem için yeterli olacaktır.
  • IP Kameralar: Ip kameralarda mesafe sınırı yoktur. Wi-Fi üzerinden veya kablo ile iletişim sağlayabilir. Doğrudan modeme bağlı olan cihaza program bir adres girilerek eriştirilebilir. Burada da Wi-Fi ile en fazla elli metre, kablo ile de doksan metreye kadar iletişim sağlanabilir.

IP Kamera Ama Hangisi?

Piyasada bir çok IP kamera sistemi var. Yazılım hangisine uyumludur.

Piyasada binlerce çeşit IP Kamera marka ve modeli var. Bu cihazların pek çok farklı özellikleri ve iletişim yöntemleri var. Çoğu kamera sistemi bir ActiveX aracılığı ile internet explorer üzerinden çalışmakta dır. Bu ActiveX aslında çalıştırılabilir bir uygulama olup Internet Explorer üzerinde açılmakta ve sayfa adresindeki kamera ile özel bir protokolle haberleşip iletişim kurmaktadır. İncelemelerimizde IP kameralarla iletişim için belli bir takım standartların da olduğunu gördük. Tüm kameraları tek tek inceleyip her birine ayrı ayrı program yazılamayacağına göre, bu standartları kullanmak çok sayıda kamera sistemini destekleyeceği için tercih edildi.

Kamera sistemlerinde de standartlar farklı farklı. Sistemde IP kamera sistemlerinden görüntü olmak için MJPEG ve JPEGStream protokolleri desteklenmektedir. Bu protokoller standart HTTP üzerinden akış sağlamakta ve yaygın olarak bulunabilmektedir.

Kamera satın alırken mutlaka MJPEG veya JPEGStream desteği olsun. Çoğu kamera sisteminde bu ikisi birden bulunmaktadır. Kamera sistemi çalışırken web arayüzünde kameranın MJPEG adresi gösterilmektedir. Bu adres sisteme girilecek adrestir. Uyumu kontrol etmek için Chrome Browser üzerinde adres kısmına kameranın bu adresi girilirse doğrudan kameraya bağlanıp görüntüyü göstermeye başlayacaktır. Bu test VLC player ile de yapılabilir.

Aşağıdaki adreste oldukça geniş kapsamlı bir IP kamera veri tabanı mevcuttur. Seçtiğiniz cihazın markasını listeden seçip modellerine göre neleri desteklediğini görebilirisiniz.

http://www.ispyconnect.com/sources.aspx

Model listesinde, MJPEG veya JPEG olanları yazılım desteklemektedir. Siteden modele göre adres bilgisi üretmek için gerekli veriler de bulunmaktadır. 

Örneğin Dahua seçilirse model listesinden 1320S'e baktığımızda MJPEG desteğinin olduğunu görüyoruz. Buradan faydalanarak URL oluşturmak istediğimizde adresin http:// ile başlaması gerektiği görülmektedir. Devamında IP adresi ve port numarası olacak en sonda da verilen axis-cgi/mjpg/video.cgi?camera=[CHANNEL] bilgisini ekleyeceğiz. Burada [CHANNEL] bilgisi kanal bilgisidir. Çoğunlukla 1 olarak geçer. Kameranın web sayfasından kanal bilgisi öğrenilebilir. Kamera IP adresimiz 192.168.1.100 ve port numarası 8080 ise buna göre kamera adresi: http://192.168.1.100:8080/axis-cgi/mjpg/video.cgi?camera=1 olacaktır.

IP kamera eğer kod ve şifre istiyor (kimlik doğrulama) ise http://<kullanıcı kodu>:<Şifre>@<adres> şeklinde gönderilebilir. bu formata göre kameranın kullanıcı kodu "admin" şifresi "çokgizli" ise yukarıdaki cihaz için adres bilgisi http://admin:çokgizli@192.168.1.100:8080/axis-cgi/mjpg/video.cgi?camera=1 şeklinde olacaktır. Bu şekilde geldiğinde sistem otomatik olarak bu kod ve şifre ile çalışacaktır.

Örnek bir uygulama ile kameramızı tanıtalım.

Birinci adım http://www.ispyconnect.com/sources.aspx adresinden kamera markalarına bakım kamera markasını listeden buluyoruz.

 

 Buradan kamera markasını seçiyoruz.

Buradan gelen ekranda aşağıya doğru kaydırdığımızda modeller çıkıyor.

 

 

 

Buradan modelin yanında JPEG veya MJPEG yazanlardan birini seçiyoruz. Eğer modelimizin yanında JPEG veya MJPEG yazmıyor ise kamera desteklenmiyor demektir.

 

Modelin linkini tıkladığınızda ise yeni bir sayfayla karşılaşıyoruz.

 

 

Buraya kameranın bilgilerini IP Adresi, Port,  kullanıcı kodu ve şifre gibi bilgileri giriyoruz. Bazı durumda kanal ismi de istenebilir. Kamera uygulamasından (yada web arayüzünden) kanal bilgisini öğrenebilirsiniz.

 

Bilgileri girdikten sonra aşağıdaki Generate butonuna basıyoruz.

 

 

 

Yeni gelen link bilgisini kopyalıyoruz. Bu adresi uygulamaya tanıtacağız. Egzoz.csb.gov.tr adresine girdikten sonra üstteki işlem butonuna basıp buradan kamera işlemlerini seçiniz.

 

 

Buradan kamera ekle butonuna basıyoruz. Kamera için oluşturulan link MJPEG ise MJPEG eğer JPEG ise programdan JPEGSTREAM seçeneğini seçiyoruz.

 

 

Adres kısmına kopyaladığımız adresi yapıştırıyoruz ve Kaydet butonuna basıyoruz.

 

Bazı durumda kamera görüntüsü alamayabilirsiniz. Bu durumda kamerayla olan iletişimde sorun oluşuyor demektir. Kopyaladığınız adresi Eğer Chrome tarayıcının adres satırına yapıştırırsanız size görüntüyü göstermesi gerekir. Bazı durumda 404 hatası veya uyarı mesajları gelebilir. Bu durumda kamera modeli veya kameranın kendisi ile ilgili bir sorun da olabilir. Dahua marka cihazlarda daha önce yapılan bir çalışmada kamerada MJPEG desteği  var denmesine rağmen kendi arayüzü dışında kamera görüntüsüne ulaşılamamıştır. Kamera kutusunda ve yazılımında belirtmesine rağmen başka bir istemci ile bağlanmak mümkün olamamıştır. Bu tür durumlarla karşılaşırsanız başka marka model deneyin.